Egy felnőtt ember átlagosan kétszer-négyszer fázik meg egy évben, gyerekeknél ez a szám tíz felé is emelkedhet. A „mezei” nátha persze cseppet sem tartozik a legsúlyosabb betegségek közé, pár nap taknyolás, aztán az immunrendszer viszonylag könnyedén legyűri a megfázásért felelős vírusokat.
Ellenszer pedig – a legfinomabban szólva – sem létezik, annak ellenére, hogy kábé mindenkinek megvan a maga tuti tippje a nátha legyűrésére: C-vitamin, húsleves, citromos-mézes-akármis tea... Ezek a cuccok azonban a legjobb esetben is csak könnyítenek a megfázás tünetein, gyógyító hatásuk viszont nem bizonyított. Most azonban úgy tűnik, hogy indiai kutatók ráleltek a náthát gyógyítani képes „csodaszerre”, ami nem más, mint a cink.
Persze a cink jótékony hatása a náthában szenvedőkre eddig sem volt teljesen ismeretlen, a mostani kutatás eredménye viszont jócskán megerősíti az eddigieket. Meenu Singh, a kutatás vezetője és kollégái 1360 ember bevonásával 15 vizsgálatot végeztek, amelyek során a résztvevők egy része különböző cinktartalmú táplálékkiegészítőket (tabletta vagy szirup formájában) kapott, míg a többiek placebót szedtek.
Az eredmény pedig magáért beszél: a megfázásuk első napjától cinkkel kezelt alanyok gyorsabban meggyógyultak és enyhébb lefolyású náthán estek túl, mint a placebót szedő kontroll csoport tagjai. Azok a gyerekek pedig, akik legalább öt napig szedtek valamilyen cink tartalmú cukorkát vagy szirupot, ritkábban voltak náthásak, mint cink nélkül tengődő társaik, és nem elhanyagolható módon kevesebb antibiotikumot is fogyasztottak.
A cink amúgy is egy fontos nyomelem, tehát akkor is nagy szükség lenne rá, ha semmiféle hatást nem gyakorolna a náthát okozó vírusokra. A cink viszont nem csak abban játszik fontos szerepet, hogy a vírusok orrnyálkahártyán történő behatolását akadályozza, de a labortesztek eredménye szerint a nátha vírusának szaporodását is képes meggátolni. Ha mindez még nem lenne elég, a cink az immunrendszert is erősíti, amivel a megelőzésben is kiveszi a maga részét.
Azért még mielőtt bárki is arra készülne, hogy marékszámra cinktartalmú készítményeket tömne magába, nem árt leszögezni azt az apró tényt, hogy a cink nagy mennyiségben eléggé mérgező lehet. Hányingert, hasmenést és hasfájást is okozhat a túlzott cinkfogyasztás, a probléma viszont az, hogy a kutatóknak sincs egyelőre túl sok fogalma arról, hogy mi is lenne a helyes adagolás. A kísérleti alanyok cinkszedő része szintén különböző kellemetlen mellékhatásokról panaszkodott, a legtöbben émelyítő mellékízről és gyakori hányingerről számoltak be.
Így aztán valószínűleg további vizsgálatokra lesz szükség ahhoz, hogy belőjék a megfelelő adagolást. Addig is kisebb mennyiségben cinket bárki magához vehet nemcsak ételkiegészítők formájában, hanem például marhahús, máj, hüvelyes növények és különféle magvak fogyasztásával is. A kis mennyiségű cink mindenképpen hasznos lehet, még akkor is, ha a náthát nem feltétlenül fogja meggyógyítani.
Hozzászólás