Húsevő baktériumok zabálják a Slayer gitárosát

Nemsokára fellép a Slayer nevezetű, könnyűzenét játszó zenekar Magyarországon. Jeff Hanneman, az együttes gitárosa azonban nem turnézik a bandával, mivel éppen egy húsevő baktérium zabálja fel a szerencsétlent. A hírekből nagyjából ennyit lehet megtudni, meg még talán azt, hogy Jeff egy pókcsípés következtében fertőződött meg az ominózus baktériummal, és most több hónapos kórházi kezelésre, sőt műtétre is szorul. Arról viszont nem sok szó esik, hogy ez a bizonyos baktérium tulajdonképpen nem is igazán húsevő, sőt alapvetően szinte mindennapos „vendég” minálunk.

A húsevő baktériumok - népszerű nevükön: Staphylococcus aureus és Streptococcus pyogenes - általában nem tartoznak a különösebben veszélyes kórokozók közé. Az első bacilus mindenki bőrén és orrnyálkahártyáján alapból megtalálható, általában a pattanásokért felelős, bár néha tüdő- és agyhártyagyulladást is okozhat, a Streptococcus pedig a szimpla torokfájás kórokozója. Az igazi probléma akkor van, ha ezek a baktériumok a véráramba vagy a mélyebb szövetekbe keverednek, ekkor „változnak” húsevő bacikká.

Persze ezt a bizonyos húsevést nem úgy kell elképzelni, mint amikor egy horrorfilmben a negyedrangú mellékszereplőre támad valamilyen génkezelt rovarcsapat, és seperc alatt lezabálja róla a húst. A szövetek pusztulását tulajdonképpen a baktériumok által kibocsájtott toxikus anyagok és az azokra adott immunreakció okozza. A húsevő baktériumok tehát nem egyfajta ritka trópusi mikroorganizmusok, csupán az történik, hogy a „mezei” bacik nem a megszokott környezetükben kezdenek neki a szaporodásnak.

Ahhoz pedig, hogy ezek a baktériumok nem az általunk megszokott lelőhelyekre keveredjenek, elég egy apró seb, szúrás vagy rovarcsípés, és a fent nevezett kórokozók már simán behatolhatnak a mély szövetekbe. Ami még problémás, hogy a látványosabb tünetek csak elég későn, bizonyos mennyiségű szövetpusztulás után jelentkeznek. A bőrfelületen megjelenő lila foltok és véres duzzanatok már nagy bajt sejtetnek, de néha még időben el lehet csípni a fertőzést, ugyanis a bőrön először megjelenő bőrpír és duzzanat általában a szokottnál erősebb fájdalommal jár együtt.

A kezelés általában a baktériumok ellen hatékony antibiotikumokkal történik, de súlyosabb esetekben műtéti beavatkozással tudják csak eltávolítani a fertőzött területet. A Slayer gitárosa is a az utóbbi csoporthoz tartozik, hiszen Jeff Hanneman karját is műteni kellett, így egyelőre nem csak a banda hazai rajongóinak kell nélkülözniük, de az egész mostani turnét ki kell hagynia, ezért Gary Holt, az Exodus gitárosa ugrott be helyettesíteni. A Slayer amúgy sem túl szerencsés az utóbbi időben, ugyanis egy rakás koncertet kellett tavaly lemondaniuk Tom Araya, a zenekar frontembere hátproblémái miatt.

 

Hozzászólás