Gyűlölt cégek

Négy cég, amelyet imádnak gyűlölni

Minél sikeresebb valami vagy valaki, annál többen fogják megutálni. Valószínűleg ez történt a négy legnagyobb és legismertebb informatikai technológiákat gyártó és szolgáltató cég esetében is, az Apple, a Microsoft, a Facebook és a Google egyre növekvő népszerűségével ugyanis egyenes arányban növekszik a négy cég utálóinak száma is. David Pogue, a Scientific American szerzője arról értekezik, hogy miért is gyűlölik ennyien ezeket a vállalatokat, és miért nem kellene annyira utálni őket.

Apple: maga a gonosz

Az Apple „hivatásos” gyűlölői szerint az almás cég gyártmányai egyszerűen túl drágák, és csak pénzes sznobok vásárolják azokat, hogy aztán ezzel villogjanak az egyéb kütyüket használók előtt. Ezen kívül az Apple totálisan kontrollálja az általa gyártott termékek felhasználását, ami persze azzal jár együtt, hogy a „szerencsétlen” Apple-júzer korlátolva van eszközeinek használatát illetően. Röviden az Apple egy önelégült, elitista társaság.

A kérdés persze csak az, hogy akik ennyire utálják az Apple-t amiatt, hogy egyedien tervezett termékeket állít elő, akkor ugyanezért nem kéne-e gyűlölniük a hasonló üzletfilozófiával rendelkező cégeket is, például a BMW-t. És egyáltalán, miért nem lehet megelégedni az Apple bojkottálásával, miért kell ezzel együtt utálni is a vállalatot?

Microsoft: maga a gonosz

A Microsoft notórius utálói esküsznek rá, hogy Bill Gates cége magától az ördögtől való. A Microsoft ugyanis úgy uralja a számítógépipar egészét, hogy egyetlen önálló ötlete sem volt. Bill Gates nem találta ki a DOS operációs rendszert, hanem megvásárolta, majd hatalmas vagyont kovácsolt belőle. A cég gyűlölői szerint amúgy is minden sikeres Microsoft-termék - a Windowstól az Internet Exploreren keresztül egészen az Xboxig - lopott ötleten alapul.

Mindezzel szemben rengeteg alternatívája van a Microsoft termékeinek, senkit sem kényszerítenek pisztollyal a halántékán, hogy csak és kizárólag Office-t használjon. Persze van a Microsoftnak is jó pár átvett megoldása, de lopásról vagy koppintásról túlzás lenne beszélni. (Igaz a Windows Phone 7 egy sima iPhone-nyúlás, de legalább a dizájn újfajta.)

Google: maga a gonosz

Azok, akiket a Google-től rendeltetésszerűen kitör a frász, főleg a cég mindenre kiterjedő hatalmától tartanak. Szerintük ugyanis a Google uralja a telefonhívásainkat (Google Voice), az e-mailezésünket (Gmail), a mobillal történő ügyleteinket (Android) és persze az egész internetes tevékenységünket a keresőn keresztül. A Google-t működtetők tehát belelátnak a magán ügyleteinkben, különben honnan tudnának az e-mail- és keresőtartalmaknak megfelelő hirdetésekkel bombázni minket.

Persze semmi sem bizonyítja azt, hogy a Google emberei a felhasználók ügyletei után kémkednének. De ha valaki annyira parázik a Google miatt, akkor ugyanezt megteheti bármely másik, a Google-nek konkurenciát jelentő céggel kapcsolatban is.

Facebook: igen, maga a gonosz

A Facebook gyűlölői természetesen az adatvédelemre „mennek rá”, hiszen a cég több mint félmilliárd ember adataival rendelkezik, és ezek az adatok ugye egy 26 éves megalomán srác kezében vannak. A Facebook maga az adatvédelmi csapás az emberiségre, hiszen kiárusítja az oldalra feltöltött adatokat a különféle hirdetőknek, persze a felhasználók tudta és engedélye nélkül.

Igen ám, de honnan szedte a Facebook azt rengeteg személyes információt? Bizony, mindenki önként és dalolva pakolta fel ezeket az oldalra, hogy régi cimborái könnyedén rábukkanjanak a közösségi oldalon. Akit mindez aggaszt, annak pedig egyszerűen nem muszáj regisztrálnia.

Hozzászólás